Přehled neprofesionální inscenační tvorby Tanečního studia Light pod vedením Lenky Tretiagové od roku 2003
HRA NA MARII
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová
Koláž lidových tanců a veršů měla premiéru v roce 2003. Představení s dětmi a studenty Tanečního studia Light vzniklo v rámci projektu, jehož cílem bylo přiblížit dětem od 5 do 15 let české lidové tradice. Výsledné představení bylo absolventskou prací L. Tretiagové na DAMU, otevíralo Mezinárodní festival TANEC PRAHA 2004 v divadle Ponec, projekt vyvrcholil reprízami v českých a bavorských skanzenech.
Další spolupráce Jitka Teplá, Martin Kukučka a Radana Kodetová
Hlavní role Štěpán Tretiag, Adéla Taušová, Kryštof Krása
VÁNOČNÍ ZASTAVENÍ
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová
Koláž lidových textů, písní a tanců inspirovaných zimními lidovými tradicemi měla premiéru v roce 2004 v divadle Ponec. Inscenace vznikla jako volné pokračování Hry na Marii.
FRANCÍNEK A EVELÍNKA
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová, dramaturgická a režijní spolupráce Štěpán Pácl.
Taneční divadlo na motivy knihy Františka Nepila mělo premiéru v červnu 2005, v zahradách Bertramky. Představení dětí a studentů Tanečního studia Light (6 - 16let) vzniklo jako vyvrcholení mezinárodního projektu, jehož cílem bylo obohatit živý český jazyk krajanů v Banátu. Inscenace se, kromě českých vesnic v Rumunsku, hrála na Mezinárodním festivalu českých krajanů na Gerniku, byla vybrána na celostátní divadelní přehlídku Dětská scéna v Trutnově a reprízovala se obohacena interaktivním programem pro základní školy jako školní představení v divadle Ponec.
Hlavní role Štěpán Tretiag a Adéla Taušová
RONJA, DCERA LOUPEŽNÍKA
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová, dramaturgická a režijní spolupráce Štěpán Pácl, choreografie Eva Kukučková, hudba Marek Doubrava
Taneční divadlo na motivy románu Astrid Lindgrenové mělo premiéru v květnu 2006 v divadle Ponec. Představení dětí a studentů Tanečního studia Light (6 - 18 let) vzniklo na základě spolupráce se školami a skanzeny v Norsku. Smyslem projektu byla osobní možnost pedagogů, dětí a studentů z Prahy inspirovat se skandinávskými projekty, jejichž cílem je tanec (a umění vůbec) dostat do škol jako součást povinného vzdělávání. Představení bylo nominováno na celostátní přehlídku Dětská scéna v Trutnově, opakovaně se hrálo jako interaktivní školní představení v divadle Ponec, reprezentovalo českou kulturu na Mezinárodních festivalech v Norsku, Rumunsku a Srbsku.
Hlavní role Štěpán a Tereza Tretiagovi, Ondřej a Matěj Růžickovi, Adéla a Michaela Taušovi.
O URŠULE
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová
Taneční drobnička dětí Dětského studia při divadle Ponec, premiérovaná v prosinci 2006 v divadle Ponec, vznikla pro malé začátečníky s respektem k jejich možnostech a schopnostem. Inscenace byla inspirovaná textem Zdeňka Šmída. Po nominaci na národní přehlídku Dětská scéna se představení hrálo ve spolupráci s tanečnicí Leou Čapkovou na Tanci Praha 2007.
Hlavní role Tereza Tretiagová a David Králík.
VELKÉ VYHLÍDKY
Scénář, režie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová, choreografie Kateřina Feitová, hudba Marek Doubrava
Taneční divadlo na motivy povídky Woodyho Allena mělo premiéru v červnu 2007, na stadionu Nikolajka v Praze.
Představení starších studentů Tanečního studia Light využilo humoru autora předlohy, talentu hudebního tvůrce Marka Doubravy a v žánru swingového muzikálu oslovilo především dospívající mládež. Představení bylo vybráno na Národní přehlídku Otevřeno v Kolíně a na Národní přehlídku studentských divadel v Bechyni, na Mezinárodní festivaly v Rumunsku, Srbsku a na Ukrajině, reprízovalo se jako interaktivní představení pro vyšší stupně škol v divadle Ponec a tamtéž v rámci festivalu Tanec dětem 2008. Představení bylo obnoveno pro festival ve Skotsku v roce 2012 a úspěšně se prezentovalo na mnoha dalších mezinárodních festivalech a v ČR a ve Francii.
Hlavní role Štěpán Tretiag, Bára Helebrantová/Tereza Tretiagová, Sebastián Vích, Jiřina Krásová, Tomáš Staněk/David Králík
CHŮVA
Scénář, režie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová, choreografická spolupráce Ondřej Lipovský.
Taneční divadlo na motivy další povídky Woodyho Allena mělo premiéru v prosinci 2007 v divadle Ponec a volně navázalo jako pokračování na předešlou inscenaci dospívajících dětí a studentů, lačnících po swingovém tančení.
Hlavní role Ondřej Lipovský a Tereza Tretiagová
POSLEDNÍ TRPASLÍK
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová
Představení Dětského studia divadla Ponec volně navázalo na svoji předešlou inscenaci a motivovalo se dalším příběhem Zdeňka Šmída. Děti si vyzkoušely spolupráci s profesionálním umělcem Ondřejem Lipovským. Inscenace měla premiéru v prosinci 2007 v divadle Ponec.
Hlavní role David Králík a Ondřej Lipovský
KDY VÍLY PŘESTÁVAJÍ ČAROVAT
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová, Štěpán Tretiag, Ondřej Lipovský.
Tanečně - divadelní představení na motivy povídky Zdeňka Šmída mělo premiéru v březnu 2008 v Eibenthalu v Rumunském Banátu.
Představení vzniklo v rámci projektu s krajanskými dětmi v horské vesnici Eibenthal v Rumunsku. Smyslem projektu bylo posílit sebevědomí dětí, jejich češtinu a vztah ke kořenům, ze kterých předci dětí pocházely. Představení bylo uvedeno na Mezinárodním festivalu TANEC PRAHA 2008 v divadle Ponec, v divadle Barka v Brně a na mnoha festivalech v Rumunsku.
Hlavní role Štěpán Tretiag a Hermína Marie Havlíčková
MILÁ SEDMI LOUPEŽNÍKŮ
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová.
Taneční divadlo na motivy básně Viktora Dyka, premiéra v srpnu 2008 v Koločavaě, Ukrajina. Představení dětí a studentů Tanečního studia Light a rusínských dětí z horské vesnice Rička na Zakarpatské Ukrajině vzniklo v rámci projektu, který se snažil potlačit předsudky dětí, mládeže i dospělých z Prahy o obyvatelích Ukrajiny a nabídl dětem plnohodnotnou spolupráci, respektující tradice obou zemí. Představení bylo uvedeno na folklorních festivalech na Siniviru a v Koločavě na Ukrajině a na festivalu Tanec dětem (v rámci Mezinárodního festivalu TANEC PRAHA 2009).
Hlavní role Barbora Beranová a Olexand Hyčka
BARBORKA A CUCAVÉ BONBONY
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová.
Pohybová inscenace starších dětí Dětského studia divadla Ponec měla premiéru v prosinci 2008 v divadle Ponec. Představení inspirované pohádkou Miloše Macourka se hrálo na národní přehlídce Dětská scéna 2009 a na festivalu Tanec dětem 2009.
KRYŠTŮFEK V MIXERU
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová
Pohybová inscenace, inspirovaná pohádkou Miloše Macourka, měla premiéru v březnu 2009 v divadle Ponec a vznikla jako příležitost pro nejmladší děti Dětského studia divadla Ponec vyzkoušet si inscenační práci.
Hlavní role Veronika Volejníková
HLASY ZEMĚ I.
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová a Ondřej Lipovský, hudba Jakub Kudláč.
Tanečně - výtvarná inscenace na motivy románu Jeana Giona měla premiéru v březnu 2009 v Eibenthalu v Rumunském Banátu.
Představení bylo vyvrcholením projektu Dětského studia divadla Ponec a Tanečního studia Light. Projekt, opakovaně věnovaný spolupráci s krajanskými dětmi v Eibenthalu v Rumunsku, se tentokrát pokusil divadelními prostředky současného tance a výtvarných symbolů zdivadelnit zásadní problémy českých krajanů v Rumunsku.
Představení bylo uvedeno na Mezinárodním festivalu TANEC PRAHA 2009, na Krajanském festivalu v Rumunsku.
Jiřina Krásová/Bernadeta Pospisil a Gabriel Toma/Matěj Břeň
ZÁKON CESTY
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová, choreografická spolupráce Petra Brabcová
Taneční divadlo mělo premiéru 17. 3. 2010 v divadle Ponec a jeho vznik motivovaly improvizace dětí, vznikající na základě četby knihy Forresta Cartera "Škola malého stromu". Inspirací pohybových sekvencí inscenace se stala znaková řeč neslyšících jako dorozumívající prostředek bez jazykové bariéry.
Inscenace byla nominována na festival Naše jaro v Chorvatsku 2010, festival Tanec dětem na Tanci Praha, festival South East od England v Anglii, Otevřeno Kolín a přehlídku STD v Minoru.
Hlavní role David Králík, hudba Marie Borovková
KRABAT, LEGENDA O UČNI MISTRA ČARODĚJE
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová, hudba a scéna Tomáš Žižka, Agnes Kutas, Jan Holeček, odborná spolupráce Sebastián Vích
Tanečně - divadelní představení o dospívání dětí, o fascinaci mocí a o cestě k osvobození, bylo volně inspirováno knihou Otfrieda Preusslera a mělo premiéru 18. 12. 2010 ve Studiu ALTA. Představení je výsledkem dlouhodobého projektu dětí a studentů Tanečního studia Light, hledajících při opakovaných putováních po stopách Krabata slovanské kořeny lužických Srbů v pohraničí Čech a Německa. Představení bylo reprízováno na národní přehlídce Otevřeno a na mnoha festivalech v Německu.
Hlavní role Lenka Nahodilová a Ivan Buldra
O PANENCE, KTERÁ NENÍ PRO KAŽDÉHO
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová
Taneční inscenace, inspirovaná texty Zdeňka Šmída, měla premiéru v prosinci 2010 v divadle Vzlet se souborem Dětského studia. Taneční inscenace byla uvedena na Dětské scéně 2011 ve Svitavách.
Hlavní role David Králík a Hana Bernardová
HODNĚ MALÁ ČARODĚJNICE
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová, hudba Marek Doubrava, scéna Sebastián Vích
Děti a studenti Tanečního studia Light v listopadu 2011 ve Studiu ALTA premiérovali příběh malé čarodějnice, inspirovaný pohádkovou knihou Otfrieda Preusslera. Pohádka vypráví o vzdoru malé holky, která se vzepře autoritám starších čarodějnic a postaví se jejich nespravedlivému odsouzení. Inscenace se odehrávala částečně ve vzduchu na lanech. Premiéra v listopadu 2011 ve Studiu Alta. Inscenace získala postupy na národní taneční a divadelní přehlídky NIPOS Artama 2012 a na mezinárodní festivaly ve Skotsku a ve Francii.
Hlavní role Julie Hlaváčová, David Králík a Linda Votrubová
JÁ CHCI KOLO
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová
Inscenace Dětského studia při Strašnickém divadle měla premiéru v prosinci 2011 ve Strašnickém divadle a vznikla na motivy textů Reného Goscinnyho pro početnou skupinu mladších dětí.
Hlavní role Jeroným Janč
TÁTOVÉ A MÁMY, MUSÍ TU BÝT S NÁMI
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová, hudba Marek Doubrava, odborná spolupráce Sebastián Vích
Iscenace měla premiéru v březnu 2013 ve Studiu ALTA a inspirovala se Goscinnyho příběhy malého Mikuláše a veselými Klukovinami hudební skupiny Hm… Když se členové Hm… stali tatínky, změnil se i jejich repertoár, což ocenily zejména děti. Vtipné příhody malého kluka Mikuláše a jeho kamarádů se tak octly v zrcadle názorů dospělých, kteří by si měli uvědomit, co vlastně chtějí.
Inscenace získala nominaci na krajské a celostátní kolo divadelní přehlídky Dětská scéna 2013, na celostátní přehlídku Otevřeno 2014 a pozvání na umělecký festival do francouzského Meschers a do Paříže, na celostátní přehlídku DV v Činoherním klubu a reprezentovala komunitní divadlo pro děti v odlehlých regionech ČR.
Hlavní role Prokop Feit/Jeroným Janč, Marie Staňková, Tomáš Volejník/Sebastián Vích
TRPASLÍK BYL LESA KRÁL
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová
Tanečně divadelní inscenace o tom, že i ti nejmenší mohou dělat velké činy, měla premiéru v březnu 2014 v ZUŠ Pod Klikovkou v Praze 5.
Inscenace byla reakcí na skutečné problémy členky souboru Tanečního studia Ligt na to, že neroste stejně, jako ostatní děti. Inscenace získala v roce 2014 přímý postup na celostátní přehlídku Dětská scéna ve Svitavách, na divadelní festival Jiráskův Hronov, na mezinárodní reprezentaci v Paříži a v Meschers / Francie, na celostátní přehlídku Děti-výchova-divadlo v Disku v Praze.
Hlavní role David Králík a Lenka Nahodilová
Pan Brum a jeho dům
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová, hudba Jakub Kudláč
Malá punková drobnička dětí Tanečního studia Light měla premiéru v říjnu 2014. Inspirovala se knihou Paula Gruvese Pan Cecil Brum a jeho dům a vznikla jako příležitost pro jediného chlapce souboru.
Anotace: Až budete chtít navštívit pana Cecila Bruma, nechoďte k němu v neděli. Nebude doma on ani jeho dům. Jsou totiž na procházce.
Inscenace získala mnoho ocenění, k nejvýznamnějším patří postup na národní přehlídku Dětská scéna, účast na přehlídce DV v Jičíně, na přehlídce Děti-výchova-divadlo v Disku a na přehlídce Assitej v Divadle v Dlouhé.
Hlavní role Bartoloměj Bláha
Máslová Líza
Scénář, režie, choreografie, pedagogické vedení Lenka Tretiagová, pohybová í spolupráce Monika Rebcová, hudba Jakub Kudláč.
Inscenace vznikla na motivy velmi americké pohádky Pavla Šruta Máslová Líza a měla premiéru v březnu 2016 ve Studiu ALTA. Tvorba dětí Tanečního studia Light se zaměřila na řešení problémů jinakosti malé černošky do kolektivu souboru.
Inscenace byla nominovaná na krajskou přehlídku Otvírání, celostátní přehlídku Děti-výchova-divadlo, na festival Český týden ve Francii a na Noc divadel 2016 ve Studiu ALTA.
Hlavní role Bartoloměj Bláha
Puntíkáři, pachatelé dobrých skutků
Scénář, režie, choreografie, výprava, pedagogické vedení Lenka Tretiagová, hudba Jan Čtvrtník, scéna Sebastián Vích.
Taneční inscenace na motivy knihy Miloše Kratochvíla Puntíkáři měla premiéru v březnu 2016. Vznikla pro zkušenou skupinu 33 dětí a studentů jako škola humoru a scénické přesnosti. Děti si samy mixovaly zvuk a hudební plochy a naučily se zacházet s minimálními kostýmovými prvky. Anotace: Staňte se na chvíli hrdiny, pachateli dobrých skutků! Nebudete litovat, protože bojovat můžete svým šarmem, moudrostí a především - laskavostí! A věřte, že možná půjde o život i Vám!
Představení bylo uvedeno na Dětské scéně 2016, na Jiráskové Hronově 2016 a je nominováno na Aberdeen International Youth Festival 2017 ve Skotsku.
Hlavní role Adam Solar a Kateřina Bártů.