2023
2022
2021
2020
Soubor TS Light uvedl v roce 2023 celkem 42 profesionálních představení včetně premiéry – z toho 7 představení v regionech nebo zahraničí.
TS Light uvedlo interaktivní inscenace Žirafy netančí 11x, Klapzubova jedenáctka 4x, Krabat 4x, Republika na nás čeká 1x, Divse 2x, Bratři 7x, Písání Džona Lemouna 10x, work in progress Má to hloubku 3x (z toho dvakrát v regionech a zahraničí), a celkem 15 tvůrčích profesionálních dílen, z toho dvě v regionech a 4 v zahraničí. Soubor realizoval 13. ročník svého tradičního festivalu Partitura. Zúčastnil se mnoha festivalů – např. 4+4 dny v pohybu, Menteatrál, Smetanova Litomyšl, Evropský týden ve Francii a další. Soubor se iniciativně podílel na otevření scény Studia ALTA. Hlavní premiérou sezony bylo vytvoření imerzivního tanečního divadla Má to hloubku pro 4+4 dny v pohybu.
V roce 2022 Taneční studio Light uvedlo 36 profesionálních interaktivních představení včetně premiéry a 15 kreativních dílen a dalších 19 neprofesionálních vystoupení dětí a studentů.
K reprízování soubor využil Studio ALTA, Palác Akropolis, Divadlo X10, Disk, divadelní sál Duncan centre, Divadlo Polárka v Brně a další.
Soubor byl nominován na řadu festivalů – Divadelní svět Brno (s inscenací Krabat), Menteatrál, Jiráskův Hronov, Děti-výchova-divadlo, Týden evropské kultury ve Francii a další.
TS Light vytvořilo novou premiéru Klapzubova jedenáctka pro Palác Akropolis, premiéru inscenace Strašidelná pravda, zahájil sérii kreativních dílen pro lektory, pedagogy i děti, zrealizoval další ročník festivalu Partitura v Invalidovně Studia ALTA.
Taneční studio Light získalo nominace na celostátní přehlídky dětského divadla ve třech postupových kolech Otvírání a na celostátní přehlídku Dětská scéna ve Svitavách. Inscenace Krabat byla nominovaná na profesionální přehlídku Divadelní svět Brno (v divadle Polárka). Na přehlídce Divadelní tříska soubor získal nominaci na celostátní přehlídku Rakovník Popelka. Nadále byl soubor nominován na přehlídku Děti-výchova-divadlo v Disku, na festival Menteatrál v Neratově v Orlických horách, na celostátní přehlídku Jiráskův Hronov a svá představení uvedl na turné po Francii – zejména na festivalu Evropských kultur v Meschers.
Na sklonku roku soubor vytvořil taneční film v rámci projektu Tanec v zrní ve Sladovně v Písku.
Taneční studio Light (tak trochu natruc covidu) uvedlo v roce 2021 třicet živých repríz a premiér profesionálního tanečního divadla pro děti a dospívající a natočilo sérii streamu profesionálních edukativních videí pro děti, jejich rodiny a mladé diváky. K nejpočetnějším reprízám patřily inscenace Dva životy v Invalidovně Studia ALTA a Putování ve větvích v Divadle X10.
V první části lockdownu Taneční studio Light pracovalo zejména na výrobě nové scénografie pro inscenaci Dva životy, šité na míru prostorám Invalidovny Studia ALTA. Po částečném uvolnění na jaře 2021 se soubor pokusil realizovat několik aktivit ve venkovních prostorách s malým počtem účastníků a realizoval natáčení streamů a edukativních videí využívaných jako online alternativu zrušených inscenací.
Taneční studio Light nabídlo dětem a studentům sérii online diskusí s výjimečnými osobnostmi uměleckého světa a připojilo se s platformou Film Naživo, a tak umožnilo věrným divákům alternativní prožitek online.
V režii Lenky Tretiagové a jedinečné scénografii Ondřeje Lipovského, s hudbou Ondřeje Galušky, v kostýmech Lubice Bábek Melcerové, s choreografiemi Elišky Kašparové se premiérovala inscenace Žirafy netančí.
Projekty, přizpůsobené omezením pandemií, se konaly v rámci možností - např. putování s hrou Václava Havla v pohraničí, maldší dětí se zúčastnily Dětské scény ve Svitavách s inscenací Kdo nepracuje, ať nejí, soubor realizoval velmi úspěšný projekt Madona ve spolupráci s německým souborem Tanztheater Laborinth a vrcholícím na festivalu Menteatrál, TS Light se zúčastnilo festivalu Vilomeniny a navzdory karanténám a omezením realizovalo festival Partitura v Divadle X10.
Rok 2020 Taneční studio Light zahájilo nostalgickými reprízami i derniérami ve Studiu ALTA. Vše nasvědčovalo tomu, že se nemůže stát nic horšího, než je loučení souboru s domovským divadlem. Během úspěšné desetileté spolupráce mnoho členů souboru v Altě doslova vyrostlo a dětské role vyměnilo za profesionální interpretaci jako začínající mladí umělci současné divadelní scény.
A přece - Taneční studio Light v roce 2020 čelilo zcela nečekaným výzvám, vymykajícím se nejen plánování celoroční činnosti určené dětem a dospívající mládeži, ale také nepřipravenosti na okolnosti související s pandemií Covidu, zasahující do převážné části roku. V roce 2020 Taneční studio Light navzdory překážkám uskutečnilo 36 repríz představení (včetně premiér a work in progress), řadu online interaktivních programů a jednu streamovanou premiéru, maximální možný počet prezenčních a distančních výukových lekcí, šest víkendových akcí a soustředění a tři prázdninové tvorby a prezentace inscenací na festivalech!
Přes všechny překážky Taneční studio Light stihlo uskutečnit s velkým úspěchem premiéru inscenace Modlitba (za černé duše) v Paláci Akropolis, přenést do Divadla X10 vyhledávanou interaktivní inscenaci Putování ve větvích, uvést několik repríz představení Republika na nás čeká (např. v Divadle v Celetné), zúčastnit se Jiráskova Hronova a těsně před zahájením druhé karantény soubor uvedl komorní verzi desátého ročníku festivalu Partitura. Premiéru Dva životy, stejně jako další programy pro dětské diváky již Taneční studio muselo uvést online.
Taneční studio Light obstálo v těžké zkoušce, udrželo si zájem svých členů a diváků a udrželo svoji aktivní činnost navzdory náročným okolnostem.
2019
Taneční studio Light uvedlo v roce 2019 celkem 57 repríz neprofesionálních inscenací a tanečních pásem, vytvořilo pět premiér neprofesionálních inscenací, uvedlo cca 15 pěveckých koncertů, zúčastnilo se 15 přehlídek a festivalů v ČR, uskutečnilo čtyři zahraniční projekty, uspořádalo sedm uměleckých soustředění, zúčastnilo se osmi uměleckých workshopů a vedlo 15 uměleckých workshopů pro děti a odbornou veřejnost z řad dospělých. Děti a studenti hráli v 40 reprízách profesionálních inscenacích Tanečního studia Light a podíleli se na vytvoření festivalu Tanečního studia Light s názvem PARTITURA.
V roce 2019 Taneční studio Light uskutečnilo v rámci své profesionální činnosti dvě nové premiéry a celkem odehrálo v pražských divadlech Studio ALTA, Palác Akropolis a Divadlo v Celetné čtyřicet pět vyprodaných repríz profesionálních inscenací určených dětským a mladým divákům. Celkem se reprízovalo osm inscenací – z toho dvě premiérované. Taneční studio Light tak uspokojilo za rok cca 3 000 diváků. Soubor svá představení uvedl na několika pražských festivalech, zapojil se do oslav třicátého výročí Sametové revoluce, uskutečnil projekty zaměřené na ekologii, lidská práva, na problémy dospívání - a především uspořádal devátý ročník komunitního divadla Partitura.
Rok 2019 zastihl soubor dětí a studentů a mladých profesionálů Tanečního studia Light ve vynikající umělecké kondici. Nečekaný úspěch zažili ti nejmladší (s inscenací Už je čas, bratře?) – když získali nominaci na Celostátní přehlídku Dětská scéna, starší děti premiérovaly úspěšné inscenace Hlásná trouba s uvedením na národní přehlídce Jiráskův Hronov, inscenace O kolečko jinak a Jít za svým snem – inspirované spoluprací s kamarády s mentálním postižením, malé tanečnice uspěly s pásmem lidových tanců a nejstarší studenti pochopili složitost umění a světa vůbec při reprízování dvou částí inscenace Republika na nás čeká aneb Kde domov můj a Ústava v pohybu. Celoroční činnost souboru dětí a studentů Tanečního studia Light směřovala k oslavám třicetiletého výročí české demokracie. Témata tvorby nových inscenací podtrhovala důležité historické milníky našeho českého státu a apelovala na osobní angažovanost nejmladší generace, vždy adekvátně věku a možnostem jednotlivých dětí a studentů. Taneční studio Light bylo přizváno na mnoho celostátních a mezinárodních festivalů. Taneční studio Light uskutečnilo čtyři zahraniční projekty - v Paříži ve Francii, turné po Číně, turné po Francii s festivalem v Meschers a výměnný pobyt s německým souborem Tanztheater Laborinth.
Taneční studio Light uskutečnilo devátý ročník festivalu komunitního divadla v nebývalém rozsahu. Jedním z důvodů byly oslavy výročí pádu komunistického režimu u nás, druhým důvodem rozloučení se Studiem Alta, která posledních devět let festival hostila.
2018
Vrcholem neprofesionálních aktivit souboru dětí a studentů v roce 2018 byla tvorba a následné úspěchy vynikající inscenace Bylo nás pět.
V roce 2018 Taneční studio Light uvedlo 33 repríz neprofesionálních inscenací, vytvořilo tři oceněné premiéry dětských inscenací a řadu choreografií oceněných na soutěžních přehlídkách dětského scénického tance.
Taneční studio Light získalo dvě nominace na celostátní přehlídku Dětská scéna, nominaci na národní přehlídku Jiráskův Hronov, přehlídku DVD v Disku, festival LOSAR v Praze, řadu zlatých pásem na taneční soutěži, účast na festivalu Menteatrál, zahraniční turné po Skandinávii (Bergen, Oslo, Kodaň), mezinárodní festival Deutsche Kinder-Theater-Fest v Německu, krajanský festival Orinda v Kalifornii a další. Soubor uskutečnil řadu dalších volnočasových aktivit pro děti a mládež.
Profesionální tvorba Tanečního studia Light se rozrostla o novou úspěšnou inscenaci Krev není voda. V roce 2018 Taneční studio Light odehrálo celkem 51 repríz a jednu premiéru profesionálních inscenací pro cca 3 500 dětských diváků. Inscenace JOLA MANGPO se hrála na festivalu Dítě v Dlouhé.
2017
V roce 2017 Taneční studio Light uskutečnilo 21 repríz neprofesionálních inscenací, vytvořilo velmi úspěšné nové neprofesionální inscenace Děti lví srdce a Střípky z putování Pitrýska. Studio uskutečnilo v roce 2017 36 repríz profesionálních inscenací a uvedlo premiéru nové inscenace Bratři lví srdce. Na profesionálních reprízách se podílelo dvacet umělců současné taneční a divadelní scény. Tanečního studia Light reprezentovalo svoji poráci na celostátních přehlídkách Dětská scéna, Jiráskův Hronov, Děti-výchova-divadlo, Knihex, Menteatrál a Hands On - International Association of Children in Museums v Techmanii v Plzni a na zahraničních festivalech v Zanskaru v Indii, Aberdeen Inter-national Youth Festival 2017 ve Skotsku a soubor uskutečnil výměnné umělecké pobyty se školou Blue Lake v USA (turné ve státech New York, Michigan a Indiana v USA) a s divadelním souborem Tanz Theater Laborinth v Německu. Taneční studio Light uskutečnilo několik projektů komunitního divadla - zejména benefiční akci Nga kampa la čače, vrcholící cestou Odzera Stanzina domů do Malého Tibetu, představení pro děti s postižením, ekologický projekt atd. Aktivity Tanečního studia Light v roce 2017 vyvrcholily tvorbou desetidenního festivalu Partitura. Dvě inscenace Tanečního studia Ligh byly vybrané pro Klub mladého diváka. Děti využily bohaté nabídky doplňujících programů, jakými je lezení po horách, jízda na koních, plachtění a atraktivní pobyty v přírodě
2016
V roce 2016 představení Tanečního studia Light shlédlo víc než 3 000 diváků ve Studiu ALTA a podobný počet diváků přilákalo Taneční studio Light na festivalech a přehlídkách v ČR a v zahraničí. K nejvýznamnějším celoročním projektům TSL patřila účast souboru na The World Festival of Children´s Performing Arts in Toyama 2016 v Japonsku., úspěchy inscenací Puntíkáři, pachatelé dobrých skutků a Máslová líza na národních a mezinárodních přehlídkách, uvedení Putování ve větvích v Číně a divadelní workshopy ve Vnitřním Mongolsku, umělecká reprezentace souboru ve Francii a na Slovensku, reprízy profesionálních inscenací pro děti ve Studiu ALTA a vytvoření nové inscenace JOLA MANGPO, uvedení inscenace JOLA pro děti se zdravotním znevýhodněním, umělecké studium vybraných členů souboru v USA, realizace dvou benefičních akcí, nominace JOLY na významné festivaly (Bez bariér, Assitej, Divadlo evropských regionů a další), realizace festivalu komunitního divadla Partitura. Více ve zprávě o činnosti Tanečního studia Light v roce 2016.
2015
V roce 2015 představení Tanečního studia Light shlédlo víc než 2 500 diváků ve Studiu ALTA a podobný počet diváků přilákalo Taneční studio Light na festivalech a přehlídkách v ČR a v zahraničí. K nejvýznamnějším celoročním projektům TSL patřilo turné okolo jezera Michigan v USA, úspěchy inscenací JOLA a Pan Brum a jeho dům na národních a mezinárodních přehlídkách, umělecký pobyt dětí v Paříži, reprízy profesionálních inscenací pro děti ve Studiu ALTA, projekt se seniory s vyvrcholením na festivalu Menteatrál a realizace festivalu komunitního divadla Partitura.
2014
V roce 2014 Taneční studio Light uskutečnilo mnoho projektů v ČR i v zahraničí.
Nejvýznamnější úspěchy a nominace
Celostátní přehlídka DV v Činoherním klubu - Tátové a mámy musí tu být s námi
Malá inventura, festival profesionálního divadla – Hlasy země
Dětská scéna přehlídka dětského divadla s postupem do celostátního kola – Trpaslík byl lesa král
Otevřeno, národní přehlídka pohybového divadla a pantomimy – Tátové a mámy musí tu být s námi /duben/
Gratias tibi, udílení cen v Lucerně – Krabat a reprezentační pásmo
Tour Eiffel, reprezentační pásmo, Trpaslík byl lesa král ;
Refufest, festival národnostních menšin na Kampě – Tátové a mámy musí tu být s námi
Jiráskův Hronov, národní divadelní přehlídka – Trpaslík byl lesa král
Český týden v Meschers, mezinárodní festival – Hlasy země, Trpaslík byl lesa král, reprezentační pásmo
Next wawe, festival nového divadla – Generace FB
4+4 dny v pohybu, festival profesionálního pohybového divadla – Karlík
Divadlo, děti, výchova, festival výchovy dětí divadlem v Disku – Trpaslík byl lesa král
Partitura, festival komunitního divadla pro děti v Praze – Hodně malá čarodějnice, Krabat, Putování ve větvích,Hlasy země, Tátové a mámy musí tu být s námi
Přehlídka seniorského divadla v Miletíně – Hlasy země
2013
V roce 2013 Taneční studio Light získalo mnoho ocenění na soutěžních přehlídkách tanečních a divadelních, včetně nominací pro inscenaci Tátové a mámy musí tu být s námi na národní přehlídku Dětská scéna ve Svitavách, choreografii To jsi ty na národní přehlídku Scénických dětských tanců v Kutné Hoře (pořadatel obou přehlídek je NIPOS Artama). V červnu 2013 studio reprezentovalo ČR v Paříži tanečním pásmem BuJARO, složeným z lidových tanců, hudby a veršů. Na festival Duhové divadlo do Písku byla pozvaná drobná inscenace začínajících dětí Strašidelná pravda.
Profesionální inscenace Hodně malá čarodějnice se s velkým mezinárodním ohlasem zúčastnila v únoru festivalu Malá inventura a v létě festivalu KioSK v Žilině. V roce 2013 studio realizovalo 36 repríz a jednu premiéru profesionálních inscenací komunitního divadla, z toho 33 představení v Praze. Taneční studio Light se v létě 2013 s velkým úspěchem zúčastnilo mezinárodních festivalů na Slovensku a ve Francii, kam byly inscenace a choreografie souboru nominované z celosvětového výběru. V září byla inscenace Krabat nominovaná na festival Kefír v Třebovli a v říjnu se inscenace Putování ve větvích dočkala osobního ocenění autora literární předlohy Timothéa de Fombella na festivalu Tabook v Táboře. V říjnu studio hostilo zahraniční hosty z Paříže.
2012
V roce 2012 děti Tanečního studia Light rozvíjely a reprízovaly pod vedením svých pedagogů celovečerní taneční inscenaci inspirovanou příběhem Otfrieda Preusslera „Malá čarodějnice“ apředstavení na motivy Woodyho Allena s názvem „Velké vyhlídky“. Inscenace a choreografie studia získaly řadu prestižních ocenění - postup na Národní přehlídku scénických tanců v Kutné Hoře, na národní přehlídku Dětská scéna ve Svitavách, zařazení do dramaturgie světového festivalu Aberdeen International Youth Festival ve Skotsku a uvedení na festivalu Evropský týden ve francouzském Meschers, postup do Ústřednoho kola TO ZUŠ v Kroměříži, zlatý pohár v taneční soutěži STAP a další ocenění. Inscenace Krabat byla přijata do dramaturgie festivalu Malá inventura.
Celoroční práce dětí a studentů vyvrcholila festivalem Tanečního studia Light s názvem PARTITURA.
Taneční studio Light uskutečnilo v roce 2012 celkem 29 profesionálních představení a vytvořilo novou profesionální interaktivní inscenaci Hodně malá čarodějnice.
Taneční studio Light opakovaně spolupracovalo se školou v Crostwitz, uvedlo svá představení na jubilejním 40. ročníku Festivalu mladých v Aberdeenu (Skotsko) a vedlo každodenní ateliery taneční a dramatické výchovy a uspořádalo řadu inspirativních představení na festivalu ve francouzském Meschers.
Taneční studio Light vedlo nadále projekt Tanec školám a zrealizovalo řadu přednášek a tanečních workshopů, uskutečnilo mnoho víkendových a prázdninových pobytů dětí v ČR i v zahraničí.
2011
V roce 2011 se TSL zaměřilo na práci, inspirovanou literární předlohou Krabat. Cestování dětí a profesionálních umělců po Lužici, provázené reprízováním dětské verze představení o Krabatovi, vyvrcholilo premiérou profesionální inscenace Krabat. Projekt Po stopách Krabata se stal ukázkovým projektem Fondu budoucnosti. Inscenace O panence, která není pro každého, byla nominovaná na národní přehlídku Dětská scéna, taneční pásma TSL byla přizvána k reprezentaci na festivalech v Chorvatsku a v Německu, a byla provázená tvůrčími dílnami se zahraničními partnery. TSL zahájilo první ročník festivalu komunitního divadla Partitura. Děti a studenti připravili work in progress k budoucí inscenaci Hodně malá čarodějnice. TSL získalo hlavníé cenu v soutěž TV o nejvydařenější video klip "Proměny v tanci". Klip se stal znělkou festivalu Partitura a za výhru se pořídila zvuková technika k inscenaci Krabat.
2010
V roce 2010 se TSL zaměřilo zejména na zahraniční spolupráci v oboru tanečního divadla a rozšířilo svoji činnost o tvorbu a reprízy profesionálních inscenací nejen pro děti. Inscenace Zákon cesty a taneční pásmo Ke kořenům lidové kultury byly nominovány na zahraniční festivaly v Anglii a v Chorvastku. Projekt Vánoční zastavení byl určen zahraničním partnerům v Německu. V roce 2010 TSL vytvořilo mnoho nových choreografií a interaktivních pohybových workshopů, s inscenací Zákon cesty se zúčastnilo Národní přehlídky Otevřeno v Kolíně. Studio získalo nominaci na Národní přehlídku Dětská scéna, na celostátní přehlídku STD a další ocenění. V roce 2010 byla zahájena tvorba inspirovaná předlohou Krabat. Inscenace Putování ve větvích byla vybrána do mezinárodního divadelního katalogu. TSL realizovalo ve Staré čistírně odpadních vod unikátní tanečně divadelní projekt.
2009
V roce 2009 TSL navázalo na dosavadní spolupráci s krajany v Banátu tvorbou inscenace Hlasy země, uvedené spolu s inscenací Milá sedmi loupežníků na TANCI PRAHA a nominované na národní přehlídku scénických tanců v Kutné hoře. Na národní přehlídku Dětská scéna byla nominována inscenace Barborka a cucavé bonbony. Choreografie dětí získaly různá ocenění (zejména Komáří svatba). Byla také realizovaná premiéra nové profesionální inscenace Putování ve větvích v divadle Ponec. Zahraniční projekt Balkánské mozaiky zavedl tanečníky až do Makedonie.
2008
V roce 2008 se činnost TSL zaměřila na sociální projekty. TSL vytvořilo unikátní představení během pobytů v horské vesnici Eibenthal v Rumunsku a v horské vesnici Rička v Podkarpatské Rusi. Představení Kdy víly přestávají čarovat, vytvořené s krajanskými dětmi v Banátu, bylo uvedeno na festivalu TANEC PRAHA. Drobné choreografie a inscenace získaly nominace na národní přehlídky a další ocenění. Inscenace Milá sedmi loupežníků se hrála na festivalech v Koločavě a na Siněvirskkém jezeře.
2007
V roce 2007 TSL úspěšně rozšířilo projekt Tanec školám nejen o pravidelnou výuku tanečně pohybové výchovy na mnoha pražských školách, ale také o interaktivní představení pro děti a mládež. Úspěšně byla reprízována Ronja, dcera loupežíka, nová inscenace Velké vyhlídky a vytvořena byla první interaktivní inscenace vedená profesionálními umělci Pohádka po kapkách. Inscenace Velké vyhlídky byla nominovaná na studentskou přehlídku v Bechyni a na národní přehlídku Otevřeno v Kolíně. Některé z choreografií TSL získaly ocenění na soutěžích a festivalech. TSL opět vyrazilo za krajany do Banátu, tentokrát s jasnou koncepcí spolupráce s obyvateli horských vesnic.
2006
V roce 2006 se TSL podařilo dosáhnout na domácí i zahraniční scéně. Nominace na národní přehlídku scénických tanců v Kutné hoře - choreografie Maličká su, na národní přehlídku tanečních oborů ZUŠ v Pardubicích - choreografie Maličká su, na národní přehlídku Dětská scéna v Trutnově - inscenace tanečního divadla "Francínek a Evelínka", na národní přehlídku dětských filmů Lvíček v Ústí nad Orlicí tvorba dětí "Krkonošské večerníčky". TSL vytvořilo novou inscenaci Ronja, dcera loupežníka a další drobné choreografie. V roce 2006 začal projekt Tanec školám. TSL uskutečnilo zahraniční reprezentaci a spolupráci v Norsku. Inscenace Ronja, dcera loupežníka získala nominaci na Národní přehlídku Dětská scéna a hrála pro školy v divadle Ponec.
2005
V roce 2005 se hlavním cílem TSL stala realizace rozsáhlého projektu zaměřeného na počátek spolupráce s českými krajany v rumunském Banátu. Studio vytvořilo novou inscenaci Francínek a Elelínka (navazující na úspěšné představení Hra o Marii, uvedené v roce 2004 na festivalu TANEC PRAHA. TSL vytvořilo taneční i filmový umělecký dokument o cestě Banátem a zaměřilo se na charitativní činnost ve spolupráci s Člověkem v tísni, Avon, Barevný svět, Děti dětem, Fond ohrožených dětí atd.